Nejlepší hypotéka 2020, rady a tipy jak na hypotéku 2020

29.01.2020

Pokud přemýšlíte o hypotéce pak Vám poskytneme pár rad a tipů pro rok 2020:

1/ Věk žadatele (žadatelů)

Jedním z důležitých kritérií pro banky je vstupní věk nového žadatele o hypotéku. Splatnost hypotéky lze roztáhnout až na 30let, ve výjimečných případech až na 40 let. Horní hranice věku však nesmí přesáhnout 65let věku žadatele, příp. 70let (na výjimku). Větší šanci na získání hypotéky mají klienti, kteří žádají ve dvou. Banka tím kryje více svá rizika, že v případě nesplácení jednoho z dlužníků může sáhnout po druhém.

2/ Příjem - závislá činnost, dohody, osvč, podnikání

Druhým důležitým faktorem při schvalování hypoték je bonitní příjmová složka žadatele. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou - jste pro banku nejlepším vstupním obchodním partnerem. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, pak by tato pracovní smlouva měla být alespoň jednou prodloužena. Pokud nebyla, pak o hypotéku žádat můžete, připravte se ale že půjde o výjimku a delší proces schvalovacího procesu. (zohledňuje se pracovní místo, příjem, délka trvání atd.) Pokud máte příjem pouze z DPP pak tyto příjmy banka nezohledňuje. Příjem z DPČ přijímají vybrané banky. Závěrem pokud Váš příjem tvoří podnikání, pak máte musíte předložit DAP za poslední dva roky. (ať už uplatňujete výdaje paušálem nebo vedením účetnictví)

3/ Stávající závazky

Každá banka prověřuje Vaši bonitu. Tozn. příjmovou část (viz. bod 2) a současně i závazky. Žádostí o hypotéku se tzv. "proskorujete", tím banka zjistí co jste kdy spláceli a jaká je vaše historie. Na základě této informace banka vyhodnocuje, zda-li Vám hypotéku dá , či nikoliv.

4/ Zástava

Hodnota zástavní nemovitosti je jedním z nejdůležitějších faktorů u schvalování. Je totiž rozdíl jestli ručíte nemovitostí za 10mil.Kč nebo budete ručit nemovitostí kterou zrovna kupujete. Můžete ručit i více nemovitostmi (pro banku se tím stáváte zajímavějšími). Postupem snižování svého dluhu můžete jednu z nemovitostí vyvázat (po souhlasu banky)

5/ Vlastní zdroje

Koloritem posledních měsíců jsou vlastní zdroje klientů. Banky musí dodržovat doporučení dané ČNB a tak se snaží žadatele o hypotéku dotlačit k alespoň 20% vlastních zdrojů. Tozn. 80% kryje hypotéka; a zbylá část 20% by šla z vlastních úspor. Připočtěte si však ještě nutné 4% za daň z nabytí nemovité věci (u 1mil.Kč to dělá 40.000,-Kč). Finanční prostředky jsou to nemalé a ne všichni žadatelé na tyto částky dosáhnou. Vy výjimečných případech lze schválit i 90% ti procentní hypotéku. Tato je však již s vyšším úrokem a banka prověří pečlivě Váš rating, bonitu, příjmy, závazky. Takový úvěr by měl být schvalován jen ve dvou až třech případech z deseti. Staré známé 100% tní hypotéky se dnes již takřka neposkytují. Řešením, pro ty, kteří nemají tolik naspořených vlastních zdrojů může být několik: jiná nemovitost k zástavě (z pravidla od rodičů); úvěr který na sebe vezme jiná osoba (spotřebák).  

Vyřizujeme hypotéky v Brně, Hodoníně, Břeclavi, Vyškově, Blansku, Boskovicích, Strážnici, Prostějově, Olomouci, Zlíně, Přerově, Otrokovicích, Uherském Hradišti, Hustopečích, Hovoranech, Čejči, Mutěnicích, Slavkově, Kyjově, Bzenci, Kuřimi, Tišnově.

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka