Nájem nebo hypotéka?

15.12.2019

Čím dál častěji zaznívají otázky, zda-li je výhodnější nájem nebo hypotéka.

Pojďme si to ukázat a spočítat na názorném příkladu.

Prvním příkladem, bude byt 2kk, okres Hodonín, plocha cca 60 m2. Vytápění v bytě řešeno elektrickými kabely v podlaze. Bytový dům je zateplen a vše v bytě je na elektřinu. (sporák, trouba, vytápění).
Takový byt sežene v Hodoníně za cca 1,6 - 2,0 mil.Kč. Což činí zhruba 6000,-Kč/měs ve splátkách, při současné úrokové sazbě 2,29% a splatnosti 30 let. Pokud sečtete splátky hypotéky a také inkaso, můžeme se dostat na částku 9000,-Kč/měs. se vším všudy.
Oproti nájmu, či podnájmu se tyto ceny pohybují okolo 9tis.Kč pouze za nájem, k čemuž si ještě musíte přičíst inkaso. Celková splátka tak činí cca 12.000,-Kč/měs. Můžete říct, že v menším městě, jakým je Hodonín (jihomoravský kraj) se i nadále oplatí vzít hypotéku oproti nájmu podnájmu.

Druhým příkladem bude stejný byt, tozn. rozlohy 60 m2; 2kk, v Brně, např. Řečkovicích. Stejné inkaso, stejný typ vytápění. Tento byt v Brně lze pronajmout za 12tis.Kč/měs + inkaso. Měsíčně se tak dostáváme na částku 15tis.Kč.
Pokud by jste chtěli takový byt koupit, jeho cena je ale o hodně vyšší než u prvního příkladu. Takový byt lze v současné době ocenit na 3,6 - 4,0mil.Kč. Tozn, splátka hypotéky by činila 15-17tis.Kč. No a přičteme-li k této měsíční splátce ještě inkaso které činí 2-3 tis.Kč, jsme na 18-21tis.Kč.
Ekonomicky výhodnější je tak jít v tomto případně do nájmu, který bude stát měsíčně menší výdaje. Zřejmou nevýhodou je, že byt nebude ale nikdy Váš. Stále jej "splácíte" současnému majiteli.  

Vyřizujeme hypotéky v Brně, Hodoníně, Břeclavi, Vyškově, Blansku, Boskovicích, Strážnici, Prostějově, Olomouci, Zlíně, Přerově, Otrokovicích, Uherském Hradišti, Hustopečích, Hovoranech, Čejči, Mutěnicích, Slavkově, Kyjově, Bzenci, Kuřimi, Tišnově.

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka