Jak probíhá čerpání hypotéky a kolik stojí poplatek za rezervaci zdrojů 2016?

19.02.2016

Proces u výstavby nebo rekonstrukce bývá velmi podobný. Po tom, co dojde ke schválení úvěru je důležitým aktem podpis hypoteční smlouvy.

Od podpisu hypoteční smlouvy banka uvolní až 90% - 100% zástavní hodnoty nemovitosti. Od této chvíle (od chvíle čerpání) klient platí úroky z vyčerpané částky. Neplatí tak celou anuitní splátku. Ale pouze úrok. Jistina se mu ještě nestrhává.

Od podpisu hypoteční smlouvy (nikoliv od čerpání, které může být později) naskakuje povinnost vyčerpat celou částku úvěru do 24 měsíců. Klient nemusí dočerpat u většiny bank až 20% z výše HÚ.

Od podpisu hypoteční smlouvy (nikoliv od čerpání), klientovi běží lhůta cca 6ti měsíců. Po 6ti měsících banka začne účtovat poplatek 0,5% z nevyčerpané částky každý měsíc. Tozn. např. v první čerpání pošle klientovi částku 500tis.Kč (hodnota pozemku, nebo stávající domu.) Klientovi zbývá vyčerpat ještě 500tis.Kč. Toto nestihne vyčerpat do 6ti měsíců po podpisu hypotéky a tak se počítá poplatek, takto 500.000,- x 0,5% = 2500,-Kč/ročně : 12měsíců = 208,333Kč tak klient zaplatí dokud nevyčerpá. Nejedná se tak o žádný přehnaný "ranec", ale banka tím nutí přinejmenším klienta co nejdřívě vyčerpat, aby platil celou anuitní splátku. (úrok i jistinu). 

Vyzkoušejte Srovnávač hypoték.CZ  či Srovnávač pojistek.CZ! Zajistíme Vám nejlepší sazby, provedeme celým procesem a poskytneme 100%tní servis! S Vaším úvěrem Vám pomohou ostřílení zkušení poradci, kteří poskytují informace pro Nové hypotéky na koupi, refinancování úvěrů i možnosti procesu pro podnikatelský nebo investiční úvěr! Pokud máte stávající pojištění a chcete si jen porovnat svou pojistku nebo přepočítat pojištění - stačí nafotit na mobil a poslat! Vše zdarma přepočítáme a navrhneme optimální řešení!

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka