Výhody a nevýhody refinancování hypotéky 2015 - 2016

19.11.2015

V tomto článku si přiblížíme všechny kroky, které Vás čekají při refinancování hypotéky. Poukážeme na obecné principy refinancování, poplatky spojené refinancováním, výhody a nevýhody refinancování úvěru i praktické zkušenosti a znalosti.

O čem je refinancování?

Refinancování Vašeho úvěru znamená, že v době konce fixačního období má klient možnost se svým úvěr nakládat opět jako s "novým". Tozn. že může využít umoření jakékoliv částky ze zbývající výše úvěru, může vyjednávat se stávající bankou o nové úrokové sazbě nebo může celý úvěr refinancovat do jiného bankovního ústavu - na čež poukazuje tento článek.

Banky (leč je to nelogické) u stávajících klientů hodně "spí". Ikdyž klient řádně splácí jeho hypoteční úvěr, tak v čase změny jeho úrokové sazby banky nabízí stávajícím klientům často horší úrok než těm novým - potencionálním klientům. Asi je toto dáno mentalitou českého národa a také tím, že banky často "zkouší" znalosti klienti s finanční gramotnosti. Dá se říct, že tímto krokem banky zkouší to, jestli si klienti hlídají svůj úvěr a vůbec ví o konci jejich fixačního období. Nutno podotknout, že hodně klientů o tomto nemá ani ponětí a tak tento trend bank i nadále pokračuje.

Důvodem refinancování do nové banky jsou často lepší úvěrové podmínky nové banky. Nižší úroková sazba, nižší poplatky, jiné doplňkové produkty banky.

V jakém časovém horizontu řešit refinancování úvěru?

Řada bankovních domů nabízí při refinancování sjednání nového úvěru dopředné až 12ti měsíčního schválení úvěru. Tozn. že pokud máte konec fixace např. 19.11.2015, pak refinacnování Vašeho úvěru můžete řešit již rok dopředu (tj.19.11.2014). Úvěr v nové bance za často lepších podmínek uzavřete s datem rok dopředu, ale nová banka vyplatí úvěr staré - původní bance až v době cca 14 dní před vypršením Vaší fixace. Do té doby splácíte úvěr standartně původní bance dle úvěrových obchodních podmínek banky.

Výhody refinancování:

- svou hypotéku můžete posoudit jako "nový" úvěr
- máte nárok upravit splatnost (zvýšit nebo zkrátit splatnost)
- zcela jistě budete mít nižší úrok, než když úvěr nebudete vůbec ve stávající bance řešit
- můžete si vyjednat jiné produkty, které v době uzavření Vaší původní hypotéky nebyly ještě na trhu (zdarma vedení úvěrového účtu, běžného účtu, mimořádné splátky atd.)
- spojit své spotřebitelské úvěry a a zahrnout je navýšením do nové hypotéky
- zvýšit si hypoteční úvěr rekonstrukcí modernizací nemovitosti
- vzít si až 20% na neúčelovou část hypotéky - a to za novou nižší úrokovou sazbu (hodně klientů využívá tento typ k financování nákupu osobního vozidla nebo jiných spotřebitelských produktů)
- přes náš web a naše specialisty minimální časová náročnost 

Nevýhody refinancování : 

- doporučujeme řešit úvěr cca 6 až 12 měsíců před dobou fixace. Nestojí za to, řešit Váš refin až na poslední chvíli ve stresu. Hypotéka lze schválit i do dvou dnů. Klient musí mít však všechno nachystáno.
- u některých bank je třeba nový odhad (záleží však na stáří původního odhadu. pokud toto klient zhotovoval). 
- nový účet u nové banky (má však dvě strany. Na jednu stranu je účet pro klient vhodný, poněvadž může být zdarma. Na druhou stranu nevýhodný, poněvadž si lidé většinou zvyknou na původní banku - internetové bankovnictví a neradi přechází. Mějte však na paměti, že tím ušetříte)

Ceny a poplatky spojené s refinancování Vaší hypotéky:

- nový odhad nemovitosti bývá většinou zdarma. Buď jej financují banky v rámci svých akčních kampaní nebo je refundují hypoteční makléři. Cena tak 0,-Kč.
- počítejte však s úkony spojené s ukončením úvěru ve stávající bance. Cena cca 400 - 1000,-Kč. Dle Vaší banky a jejich Sazebníků
- zaslání pokynu k výmazu zástavního práva (včetně správních poplatků). Cena 1000 - 1500,-Kč. (v ceně je i návrh na vklad výmazu Zástavního práva)
- nový Návrh na vklad zástavního práva do nové banky. Cena 1000,-Kč. 

Pokud sečteme všechny poplatky, jsme na částce cca 2400,-Kč - 3000,-Kč. Takováto jednorázová investice se Vám vzhledem k ušetření dalších nákladů jistě vyplatí a stojí za to. 

Jak pokračovat? Co teď?

Pokud jste se dočetli až závěru tohoto článku, pak gratulujume! :-) Za odměnu získáváte u refinancování Vašeho článku přes naše specialisty odhad zdarma. Buďto Vám jej refundujeme nebo vyjednáme zpracování odhadu zdarma. Vyplňte záložku pro refinancování úvěru a nechte se vést našimi specialisty, kteří Vás již navedou krok po kroku. 
 

Máš stávající pojistku a chceš ušetřit? Nebo si jen potřebuješ zkontrolovat a přepočítat svoje pojistky? Stačí přiložit scan stávající pojistné smlouvy nebo jej vyfotit z mobilu. Získáte porovnání pojišťoven v ČR a 100% servis. V případě, že Vám nabídneme srovnatelné pojistné rizika za lepší cenu, zajistíme pak i další servis! (výpověď stávající smlouvy, uzavření nové smlouvy).

Nejčastěji srovnáváme a porovnáváme povinné ručení, havarijní pojištění, životní - rizikové pojištění, pojištění domácnosti a nemovitosti! V průměru slevíme Vaši současnou pojistnou smlouvu až o 30% ! Naše obchodní slevy dosahují až 50% z cen běžného pojistného! 

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka