Hypotéka od insolvenčního správce - nákup nemovitosti od insolvenčního správce

13.07.2014

Nákup nemovitosti a hypotéka od insolvenčního správce - jde to?

Čím dál tím častěji se setkáváme s nákupy nemovitostí od insolvenčních správců? O co jde? A jak to funguje? Ve zkratce, insolvenční správce po obstavení majetku prodává nemovitosti a jiný obstavený majetek a snaží se maximálně uspokojit co nejvíce věřitelů co nejvyšší částkou. A může si běžný klient půjčit od banky a koupit nemovitost od insolvenčního správce? Naše zkušenosti uvádíme níže v článku.

U Komerční banky se prodej nemovitostí řídí zákonem č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení. V případech koupě nemovitosti na základě smlouvy uzavírané s insolvenčním správce chce banka doložit. Uzavření smlouvy o úvěru, podmíněné předložením návrhu kupní smlouvy, případně jiného dokumentu dokladajícího podmínky koupě nemovitsti, doložení splnění podmínek prodeje, pokud byla soudem stanoveny. Předložení splnění pokynů zajištěného věřitele k prodeji pokud existuje. Čerpání úvěru vždy, tj. i v případě zajištění jinou nemovitostí je podmíněno: předložení doklad o zaplacení části kupní ceny (alespoň 15%); předložení bankou akceptované kupní smlouvy, předložení bankou akceptované smlouvy o budoucí smlouvě kupní, uzavření zástavní smlouvy k nemovitosti a předložení návrh na vklad zástavního práva s vyznačeným číslem jednacím. Hypotéka se bude čerpat na účet uvedený v kupní smlouvě, případně v budoucí kupní smlouvě.

V UniCreditBank nelze financovat takovou nemovitost ani přes jistotní účet. Jedině se zástavou jiné nemovitosti. Osobní zkušenost však doposud, stejně jako s ČS nemáme a budeme postupně jejich cyklus schvalování zjišťovat a ověřovat.

U Hypoteční banky, resp. ČSOB - koupě nemovitosti v insolvenčním řízení buď v:

•         Koupě nemovitosti spadající do majetkové podstaty v insolvenčním řízení.

•         Konkurz

•         Oddlužení

•         Specifické podklady a ujednání

 

Jedná se o koupě nemovitosti spadající do majetkové podstaty v insolvenčním řízení. Stav a způsob řešení insolvenčního řízení, pokyny soudu insolvenčnímu správci a naopak dokumenty vydané insolvenčním správcem včetně informace zda nemovitost spadá do majetkové podstaty lze zjistit na  https://isir.justice.cz - insolvenční rejstřík pro FO i PO. Případy insolvenčního řízení jsou různé, proto prodeje nemovitosti spadající do majetkové podstaty je nutné řešit individuálně. 

U konkurzu:

Znění insolvenčního zákona neumožňuje zachování zástavních práv vzniklých v průběhu konkurzu i po dobu po zpeněžení nemovitosti z majetkové podstaty. Zástavní práva zanikají k okamžiku zpeněžení bez ohledu na to, kdy zástavní právo vzniklo, popř. v čí prospěch byla zástavní práva zřízena. Katastrální úřad provede výmaz zástavních práv na základě ohlášení insolvenčního správce o zániku zástavních práv zpeněžením majetkové podstaty Zpeněžením rovněž zanikají účinky nařízení výkonu rozhodnutí nebo exekuce. Z věcných břemen zpeněžením zanikají pouze ta, která vznikla za nápadně nevýhodných podmínek poté, co nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení. Zpeněžením majetkové podstaty se rozumí převedení veškerého majetku, který do ni náleží, na peníze za účelem uspokojení věřitelů. Z tohoto důvodu je potřeba použít produktu Předhypoteční úvěr nebo zajistit úvěr jinou nemovitostí (lze i dočasně).

Majetkovou podstatu lze zpeněžit buď: 

       veřejnou dražbou, 

       prodejem nemovitostí podle ustanovení občanského soudního řádu o výkonu rozhodnutí, 

       přímým prodejem mimo dražbu (prodávajícím je insolvenční správce). O způsobu zpeněžení majetkové podstaty rozhodne se souhlasem věřitelského výboru insolvenční správce. 

V případě nemovitostí sloužících k zajištění pohledávky je insolvenční správce vázán pokyny zajištěného věřitele směřujícími ke zpeněžení. Financování nemovitosti v rámci dražby má svá úskalí a je o této možnosti pojednáno níže. K doložení účelu je nutné ke schválení předhypotečního úvěru nebo hypotečního úvěru (zástava jinou nemovitostí) předložit:  

- kupní smlouvu nebo Smlouvu o smlouvě budoucí kupní mezi klientem a insolvenčním správcem

- vyjádření insolvenčního soudu, kterým insolvenční soud schvaluje prodej nemovitosti insolvenčním správcem, přičemž pokud bude souhlas insolvenčního soudu podmíněný, je nutno doložit splnění těchto podmínek

- případně vyjádření věřitelského orgánu, není-li toto patrno z vyjádření soudu či z insolvenčního spisu na https://isir.justice.cz nebo vyjádření insolvenčního soudu, kterým sděluje, že nebude prodej nemovitosti schvalovat, neboť v daném případě postačuje, když se insolvenční správce řídí pokynem zajištěného věřitele; současně bude předložena kopie vyjádření insolvenčního správce nebo zajištěného věřitele, ze kterého bude takový pokyn zřejmý, a dále bude doloženo splnění veškerých jiných případných podmínek, které by insolvenční soud ve svém vyjádření v souvislosti s prodejem nemovitosti uložil (lze prověřit na  https://isir.justice.cz  - insolvenční rejstřík). V dalších ujednáních úvěrové smlouvy bude uvedena povinnost dlužníka předložit potvrzení o zaplacení daně z převodu nemovitosti do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. Pokud pro insolvenčního správce podmínky banky nebudou akceptovatelné, není možné úvěr poskytnout.

Oddlužení:

Způsobem řešení úpadku může být soudem namísto konkurzu stanoveno oddlužení, a to dvojího typu: 

Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty. V případě, kdy je způsobem řešení úpadku oddlužení zpeněžením majetkové podstaty, nakládá s majetkem náležejícím do majetkové podstaty v době schválení oddlužení obdobně jako v konkurzu insolvenční správce. 

Oddlužení plněním splátkového kalendáře.

v případě, kdy je způsobem řešení úpadku oddlužení plněním splátkového kalendáře a nemovitost slouží k zajištění, zpeněžuje tento majetek obdobně jako v konkurzu insolvenční správce. Tyto případy lze financovat viz výše konkurz. V případě, kdy je způsobem řešení úpadku oddlužení plněním splátkového kalendáře a nemovitost neslouží k zajištění má dispoziční oprávnění k majetku, náležejícímu do majetkové podstaty v době schválení oddlužení, od právní moci rozhodnutí o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře dlužník. To znamená, že dlužník může podepsat kupní smlouvu (zapsané insolvenční řízení na LV nevadí). Tyto případy nelze financovat hypotečním úvěrem ani PHU !! Důvodem je skutečnost, že v případě zrušení oddlužení (neplnění splátkového kalendáře a prohlášení konkurzu), je zde riziko zpochybnění zástavní smlouvy.

Pokud tedy potřebujete více informací a chcete poradit nebo pomoci, neváhejte nás kontaktovat. Vyzkoušejte formulář na novou hypotéku nebo refinancování hypotéky a my Vám rádi poradíme a pomůže s jejím vyřízením.

Sledujte i nadále Srovnávač hypoték.CZ a vyzkoušejte si Vaši novou hypotéku nebo refinancování Vašeho současného úvěru.

Váš tým,
Srovnávač hypoték.CZ  

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka