Srovnání hypoték - vzor žádosti o úvěr

21.05.2014

Žádost o hypoteční úvěr

První částí vyřizování hypotečního procesu je samotné vyplnění žádosti o hypoteční úvěr. Do žádosti se uvádí hlavní žadatelé, všechny oprávněné plnoleté osoby, kteří chtějí být součástí hypotečního úvěru. Častá je také kombinace, kdy o hypotéku žádá pouze některý z žadatelů, ale jako majitelé nemovitosti jsou uvedeny i další osoby.

V tomto případě se do žádosti uvedenou osoby, které chtějí splácet úvěr. Osoby, které budou vedeny jako majitelé jsou uvedeny pouze na nabývacím titulu – kupní smlouvě atd. Dále se do žádosti uvádí doba splatnosti, zvolený typ úrokové sazby, ať už fixní nebo variabilní. Popřípadě fixace upřesněná na roky.

Další důležitou informaci činí bonita a výdaje klientů u něhož si banka prověřuje ekonomickou situaci klientůa zkoumá jejich finanční závazky a schopnost splácet hypotéku i v době nenadálých životních situací.

Banka zde musí znát všechny aktiva ve prospěch klienta nebo klientů, ať už je to jejich měsíční mzda od zaměstnavatele, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce nebo příjmy z pronájmu, reklam, rodičovské příspěvky, výživné apod.

Do pasivních závazků klientů se započítává jejich životní minima, banka si rovněž připočítává finanční polštář v rozmezí 15ti až 25%, dle typu banky. Dále se do mínusových položek započítávají závazky klientů jako výživné, alimenty, jejich současné stále trvající splátky jiných úvěrů (hypotečních, spotřebitelských), pojištění, stavební spoření, leasing apod.

Součástí žádosti se navíc uvádí počet nezaopatřených dětí, specifikuje se zde kupovaná nemovitost, alespoň její číslo popisné a určení obce s poštovním směrovacím číslem. Na konci každé žádosti o vyřízení hypotečního úvěru banky uvádějí informace o ochraně osobních údajů a nakládání s nimi. Všechny zúčastněné strany, klienti, bankéři i zprostředkovatelé hypotečního úvěru se do žádosti podepisují a poté probíhá další část hypotečního procesu tzv. „preskoring“ klientů. Aby preskoring proběhl úspěšně, každý z žadatelů dokládá kromě náležitě vyplněné žádosti i dva doklady totožnosti. Nejčastějšími doklady jsou občanský a řidičský průkaz, popřípadě rodný list nebo u cizinců pas.

Vzorová žádost o hypoteční úvěr

Každá z bank používá svůj typ žádostí o úvěr, který snadno rozeznáme, většinou dle jejich log na každém listu této žádosti. Níže přikládám možné typy žádostí do Hypoteční banky, a.s.; Komerční banky, a.s. a České spořitelny. Každá z bank používá různou z variant lišící se grafickým rozhraním, podstata samotné žádosti je u všech bank stejná. Žádosti se také mění v závislosti na nových legislativních úpravách a počátkem roku 2014 byly kompletně měněny na základě nového občanského zákoníku.

Žádost o poskytnutí úvěru nebo příslibu o úvěr, je tak základním vstupním krokem pro vyřizování hypotečního úvěru. V žádosti se rovněž udává možný hypoteční makléř – zprostředkovatel, což klient, žadatel o úvěr potvrzuje svým podpisem. Níže přikládám titulní list žádosti od Komerční banky, a.s.

Sledujte i nadále Srovnávač hypoték.CZ.

Váš tým,
Srovnávač hypoték.CZ
 

« Zpět

Hypoteční kalkulačka

Vypočítejte si Vaši výši měsíční splátky snadno a rychle

Výše měsíční splátky činí: 6800 Kč

Za celou dobu splácení přeplatíte: 120000 Kč

Nezávazně srovnat hypotéky

(Celková výše, kterou si chcete půjčit)

měsíců

(Počet splátek v měsících)

%

(Úroková sazba vč. poplatků, desetinná tečka)


Spolupracujeme s těmito bankami

  • Komerční banka, a.s.
  • Česká spořitelna
  • Československá obchodní banka
  • Raiffeisen Bank
  • Oberbank, a.s.
  • Hypoteční banka